تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

کتاب‌هایی که پیش از مرگ‌تان باید خوانده باشید – دفتر غم

آیا تا به حال حساب کرده‌اید که تا کنون چند کتاب را مطالعه کرده‌اید!؟ از میان کتاب‌هایی که خوانده‌اید کدام یک به راستی در خاطر شما مانده است؟ به احتمال زیاد برای کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای پاسخ به پرسش آسان است اما در مورد پرسش دوم چندان ساده به نظر نمی‌رسد! به همین دلیل، نشریه‌ی پاریسی لوموند در سال ۱۹۹۹، یعنی در پایان قرن بیستم و هزاره‌ی دوم میلادی، از خوانندگان خود درخواست کرد تا بر اساس این معیار که «کدام کتاب‌ها در حافظه‌ی شما باقی مانده است؟» بهترین کتاب‌های قرن بیستم را انتخاب نمایند. در پاسخ به این پرسش بیش از ۱۷هزار فهرست به دفتر لوموند رسید که مورد داوری و ارزیابی هیأت انتخاب این نشریه قرار گرفتند. حاصل و برآیند این نظرسنجی فهرستی بود که «۱۰۰ کتاب قرن لوموند» نام گرفته است؛ فهرستی که شاکله‌ی آن حافظه‌ی مشترک کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای است. البته به دلیل فرانسوی زبان بودن این نشریه و خوانندگان آن طبیعی است که تعداد زیادی از کتاب‌های این فهرست از ادبیات فرانسه شامل شده باشد، با این حال برای آن‌هایی که کرم کتاب هستند اغلب کتاب‌های آن به یادماندنی و قابل ستایش هستند. کتاب‌هایی که حافظه‌ی مشترک بخش بزرگی از فرهنگ و هنر جهان در قرن گذشته را شکل داده‌اند؛ بنیانی که دنیای ما امروز بر آن بنا شده است.

فهرست لوموند شامل رمان‌هایی عالی از ادبیات جهان، دیوان‌های اشعار، نمایش‌نامه‌ها، کتاب‌های کودک و حتا کتاب‌های کمیک‌استریپ می‌شود. همان طور که گفته شد این فهرست به دلیل جمعیت‌شناسی گروه پاسخ‌دهنده دربرگیرنده‌ی بسیاری از رمان‌های فرانسوی زبان است با این حال، این را هم باید در نظر گرفت که دیگر فهرست‌های مشابه که در این زمینه توسط منابع انگلیسی زبان تهیه شده‌اند تنها شامل نویسندگان انگلیسی و ایالات متحده هستند در صورتی که در فهرست لوموند آثاری از سایر ملل نیز به چشم می‌خورد. کتاب‌های بزرگی چون «کتسبی بزرگ» از ادبیات آمریکا اثر اسکات فیتزجرالد، «دنیای قشنگ نو» از ادبیات انگلستان اثر آلدوس هاکسلی، «صد سال تنهایی» از ادبیات آمریکای لاتین اثر گابریل گارسیا مارکز، «مرشد و مارگاریتا» از ادبیات غنی روسیه اثر مخاییل بولگاکوف و بسیاری از آثار دیگر.

قابل توجه آن که ترکیب فهرست آثار انگلیسی و آمریکایی و نادر بودن آثار از دیگر حوزه‌های فرهنگی در آن‌ها و تنوع فرهنگی فهرست لوموند، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وابستگی فرهنگی فرانسویان نسبت به خوانندگان انگلیسی زبان باشد (کشوری که پیش از این به سوی انواع مختلف فرهنگ‌ها جذب شده است). به همین دلیل می‌توان گفت که فهرست لوموند بیش از سایر فهرست‌های مشابه ادبیات قرن گذشته را پوشش داده است که البته تحت تاثیر میزان ترجمه‌ی آثار به زبان فرانسه نیز بوده است.

نکته‌ی جالب توجه دیگری که در فهرست کتاب‌های قرن لوموند به چشم می‌خورد این است که از میان ۱۰۰ عنوان کتاب، تنها ۱۲ اثر از نویسندگان زن وجود دارد؛ به عنوان مثال «اتاقی از آن خود» اثر ویرجینیا وولف، «جنس دوم» اثر سیمون دوبووار، «شیدایی» اثر مارگریت دوراس، «کار سیاه» اثر مارگریت یورسنار، «مرگ راجر آکروید» اثر آگاتا کریستی، «بر باد رفته» اثر مارگارت میچل و آثاری دیگر از هانا آرنت، ناتالی ساروت، سلما لاگرلوف، آنه فرانک، سیدونی کولت و فرانسواز ساگان.

نکته‌ی دیگری که قابل توجه است این که ۱۶ نویسنده از این فهرست صدتایی از نویسندگان برنده‌ی نوبل هستند. نویسندگانی چون سن ژان پرس، ژان ماری گوستاو لوکلزیو، سلما لاگرلوف، هاینریش بل، لوئیجی پیراندلو، توماس مان، فرانسوا موریاک، ویلیام فاکنر، گابریل گارسیا مارکز، آندره ژید، آلکساندر سولژنیتسین، ژان پل سارتر، ساموئل بکت، ارنست همینگوی، جان اشتاین‌بک و آلبر کامو.

به کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای توصیه می‌کنم که نگاهی به این فهرست بکنند، حتما از این که کدام یک از کتاب‌های این فهرست را خوانده و کدام یک را هنوز نخوانده‌اند، شگفت‌زده خواهند شد. اطمینان دارم بعد از مشاهده‌ی فهرست لوموند خواهید دانست که تعداد زیادی از کتاب‌های نام برده شده در آن را هنوز نخوانده‌اید. بنابراین پیشنهاد می‌کنم نگاهی هر چند گذرا به فهرست صدکتاب‌ قرن لوموند کرده و برای مطالعه‌ی برجسته‌ترین آثار از ادبیات جهان که هنوز نخوانده‌اید، برنامه‌ریزی کنید.

اگر برای یافتن تمام این آثار در یک جا مشکل دارید و مجبور هستید در کتاب‌فروشی‌های شهر خود به دنبال آن‌ها بگردید، نباید نگران باشید؛ ایران کتاب کار را برای شما بسیار راحت کرده و برترین آثار این فهرست را که مطابق سلیقه‌ی کتاب‌خوان‌های فارسی زبان هست را گلچین نموده است. ایران کتاب فروشگاهی اینترنتی است که هر کتابی در آن یافت نمی‌شود به همین دلیل بهترین آثار را برای خواننده‌ی ایرانی گزینش کرده است.

شما می توانید برای خرید کتاب و تهیه‌ی بهترین کتاب‌های قرن به این سایت مراجعه کنید و کتاب خود را در منزل‌تان تحویل بگیرید.

 

 

دسته بندی:

  مقاله

  • ۲۶ام شهریور ۱۳۹۷
  • دفتر