تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

۵ شهر اسلامی خاص و استثنایی در ماه رمضان

برنامه های دبی در ماه رمضان

 

دبی در تمام طول سال یک مقصد توریستی برای کسانی است که قصد سفر به خاورمیانه را دارند، اما در ماه رمضان، دبی جذابیت های خاص خودش را دارد.

علاوه بر امکانات رفاهی که در دبی به طور منظم ارائه می دهد، گردشگران در طول ماه رمضان می توانند در رویدادهایی که توسط دولت محلی و با هدف گرامیداشت و یادآوری اهمیت ماه رمضان برای عموم مردم، برگزار می شوند شرکت کنند.

 هر روزه زمان افطار توسط صدای توپ جنگی در دوبی اعلام می‌شود. هتل ها اغلب با استفاده از چادرهای عربی و با لوازم تزئینی مانند بالش های تزئینی و فرش های ایرانی مجالس افطار را برگزار می کنند.

 در افطار غذا معمولا شامل غذاهای مختلفی است که منعکس کننده فرهنگ عربی است. این وعده غذایی معمولا بعد از نماز مغرب در امارات صرف می‌شود. دبی در مقایسه با سایر کشورهای اسلامی خدمات بیشتری را برای افراد مسافر که روزه دار نیستند، ارائه می دهد.

اگر در طول ماه رمضان به دبی سفر کردید، حتما غذای محلی هریس را که با گوشت گوسفند و گندم تهیه می‌شود، از دست ندهید.

شهر باستانی استانبول، در طول امپراتوری عثمانی، پایتخت فرهنگ اسلام به شمار می‌رفت و همچنان نیز ترکیه با گرامیداشت جشن رمضان، سعی در حفظ این ریشه تاریخی دارد.

دولت محلی در طول ماه رمضان اقدام به برقراری چادر های افطاری می‌کند که روزه داران و سایر افراد می توانند از آن استفاده کنند. بعد از افطار نیز و در فضاهای عمومی شهر پر از جشن های معنوی می شود.

از  قرائت قرآن در مکان های عمومی گرفته تا فروش اسنک سنتی و نمایشگاههای عرضه قرآن و سایر کتاب های مذهبی همه و همه از جاذبه های شهر استانبول در طول ماه مبارک هستند. اجرای نمایش های خیابانی و رقص های سنتی مردم از دیگر برنامه‌هایی است که در ماه رمضان و در شهر استانبول برقرار است.

علاوه بر این، ماه مبارک رمضان زمانی ایده آل برای تحقیق درباره عقاید مسلمانان است که این امر می‌تواند با بازدید از مسجد مشهور استانبول موسوم به مسجد آبی اتفاق بیفتد

در هنگام بازدید از استانبول در تکریه و در ایام ماه مبارک غذاهای محلی همچون Kahvaltı ، Kavurma ، Yufka ، Künefe  و … را ازدست ندهید.

Medina  قدیمی در Fes یکی دیگر از مراکز فرهنگی مسلمانان است. گردشگران با قدم زدن در اطراف این شهر و دیدن دیوارهای قرون وسطایی، می توانند همزمان تاریخ و فرهنگ و تجربه زندگی شلوغ مدرن در شهر را با هم تجربه کنند. همچنین این شهر مرکز قدیمی ترین دانشگاه جهان یعنی دانشگاه القواویین و همچنین مساجدی است که به عنوان نمادی از فرهنگ غنی مسلمان به شمار می‌آیند. باز کردن روزه یک فرصت عالی برای ارتباط گرفتن با مردم محلی و همچنین تجربه غذاهای سنتی و گوناگون مراکشی همچون sellou و chebakia برای افطار است،

قاهره را می‌توان محل تلاقی تمدن‌های بشری دانست و به همین دلیل میراث فرهنگی متفاوتی در سراسر مصر دیده ‌می‌شود. با این حال، در ماه رمضان، مصری ها با پیشینه اسلامی به گرامیداشت این ماه مبارک می پردازند. اگر در ایام ماه رمضان سفری به مصر داشته باشید، فانوس های رمضان را که به وسیله آن‌ها خانه ها، رستوران ها و خیابان های قاهره تزئین می‌شود، خواهید دید.

این فانوس ها در غروب آفتاب و با پایان زمان روزه داری روشن می شوند و هنگامی که خورشید در حال آماده شدن برای طلوع است و در ابتدای زمان روزه داری، خاموش می شوند.

پس از صرف افطار، سیلی از جمعیت خیابان ها و بازارهای شهر را پر می کند، و جنب و جوش خاصی به شهر می بخشد. تمامی جاذبه های مهم توریستی قاهره در طول ماه رمضان و تا قبل از عید فطر باز هستند. قاهره را می ‌توان صاحب زیباترین نمونه های معماری تاریخی اسلامی دانست.

منبع: پایگاه اینترنتی جهانگردی (pilot guide)

  • ۲۷ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • دفتر